Драма во Албанија: Во хотел најдени тела на четворица руски државјани

Телата на четворица руски државјани се најдени во сауна на еден хотел во Албанија, а причина за смртта е задушување, јавува Албаниан дејли њуз повикувајќи се на полициски извори.

EPA-EFE

Како што навела полицијата, во сауната на хотел во селото Керет, во округот Каваја, се најдени телата на четири лица, државјани на Русија, и сите се задушиле.

Според полициските информации, жртвите се двајца мажи и две жени на возраст меѓу 31 и 58 години.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе