Драма на Хаити: Грабнати 17 мисионери од САД, меѓу нив има и жени и деца

Група од 17 американски христијански мисионери, меѓу кои има и жени и деца, се грабнати на Хаити, соопштија властите.

EPA-EFE

Мисионерите тргнале од сиропиталиште кон куќите и тогаш биле грабнати, објави организацијата Христијанска помош Обаја, пренесува Асошиејтед прес.

Се наведува дека директорот на мисијата на терен е во контакт со американската амбасада и дека семејството на директорот и уште еден маж биле во седиштето на мисијата, додека останатите кои биле во посета на сиропиталиштето се грабнати. Не се објавени повеќе детали.

Портпаролот на американската влада изјави дека САД се запознаени со извештаите за грабнувањето.

„Безбедноста на американските државјани во странство е еден од најголемите приоритети на министерството за надворешни работи“, изјави портпаролот, одбивајќи понатаму да ја коментира ситуацијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе