Во Италија од денес нови ограничувања

Драги: Невакцинираните се одговорни за здравствената криза

Малиот број Италијанци кои одбиваат да се вакцинираат против ковид-19 се во голема мера одговорни за продолжувањето на здравствената криза, изјави италијанскиот премиер Марио Драги.

EPA-EFE

Италијанската влада минатата недела ја направи вакцинацијата задолжителна за сите постари од 50 години во обид да го ублажи притисокот врз болниците поради порастот на бројот на новозаразените, пишува Ројтерс.

„Никогаш не смееме да го изгубиме предвид фактот дека повеќето проблеми кои денес ги имаме се поради невакцинираните луѓе“, кажа Драги на конференција за новинарите.

Министерот за здравство Роберто Сперанца кажа дека 89,4 отсто од сите постари од 12 години примиле најмалку една доза вакцина, но дека невакцинираните сочинуваат две третини од сите пациенти со ковид на одделите за интензивна нега.

Вршејќи дополнителен притисок врз луѓето да се вакцинираат, денес стапија на сила нови ограничувања кои им забрануваат на оние кои не се вакцинирани да влегуваат во баровите и рестораните или да користат јавен превоз.

Од новите правила се изземени само оние кои неодамна оздравеле од ковид.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе