Утрово

Доналд Трамп стана првиот американски претседател што стапнал во Северна Кореја (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се ракуваа преку границата во корејската демилитаризирана зона, во историски чин, додека Трамп се обидува да создаде договор за нуклеарно нуклеарно оружје со Северна Кореја, кој ќе го обележи неговиот мандат.

Ова е трета средба на двајцата лидери и прва од неуспешниот самит за нуклеарната програма на Северна Кореја во Виетнам претходно годинава. Трамп накратко ја премина границата во Северна Кореја откако се ракува со Ким.

Сè уште нема знаци за напредок во замрените преговори за ставање крај на нуклеарната програма на Северна Кореја.

Двајцата лидери се ракуваа над бетонската плоча што ја сочинува линијата на обележување на војската меѓу Јужна и Северна Кореја.

„Драго ми е што повторно те гледам“, рекол Ким на англиски јазик, додавајќи дека „никогаш не очекувал“ да види некој ПОТУС „на ова место“ (ПОТУС е шифра за претседателот на САД).

Во 15:46 часот Трамп ја преминал границата, со што стана првиот американски претседател што стапнал во Северна Кореја.

Потоа тој прошетал неколку метри во Северна Кореја заедно со Ким.

„Добар напредок, добар напредок“, рекол Трамп, откако двајцата лидери се вратиле во Јужна Кореја.

Тие сега одржуваат билатерален состанок на јужнокорејската страна.

Ова требаше да биде трилатерален состанок помеѓу Доналд Трамп, Ким Џонг-ун и лидерот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин. Сите тројца лидери влегоа во зградата заедно, но само Ким и Трамп излегоа пред камерите за таа прес-конференција. Не е јасно дали Мун ќе им се придружи на остатокот од состанокот.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе