САД

Домот формално изгласа резолуција за отповикување на Трамп

Американскиот Претставнички дом усвои резолуција за формално продолжување на истрагата за импичмент против претседателот Доналд.

Резолуција со која се одобрува истрагата за отповикување на американскиот претседател беше донесена во Претставничкиот дом.

Соодносот на гласовите е 232 наспрема 196.

Двајца демократи, Колин Петерсон од Минесота и Џеф ван Дру од Њу Џерси, гласаа против, и сите републикански членови гласаа против, пренесе Гардијан.

Еден од независните, поранешниот републиканец Џастин Емаш, им се придружи на демократите во поддршката на резолуцијата.

Белата куќа ја осуди пресудата како неуставна.

Би-би-си вели дека ова е резолуција што ќе ја постави јавната фаза во процесот и дека не е во прашање гласање за тоа дали претседателот ќе биде повлечен. Со регулативата се утврдени и правата што ќе ги имаат адвокатите на Трамп.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе