Додик за Курти: Од лажен премиер на лажна држава не се очекува ништо друго освен лаги

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик му порача на косовскиот премиер Аљбин Курти да престане со дестабилизацијата на јужната српска покраина и дека тогаш целиот Балкан ќе биде мирен.

EPA-EFE

Додик на прашањето да ја искоментира изјавата на Курти дека „Република Српска е закана за стабилноста на Западниот Балкан“, кажа дека „од лажен премиер на лажна држава не се очекува ништо друго освен лаги.

Според Додик, Курти е познат како личност која не ги почитува договорите и која ја дестабилизира јужната српска покраина, а сега, како што наведе, „си дал за право да дели лекции по регионот“.

„Кога веќе се дрзнал да ја коментира Република Српска, тогаш би било попаметно да каже дека Република Српска би требало да има ист статус како Косово“, порача Додик.

Курти оцени дека РС станала своевиден Калининград (руската енклава меѓу Полска и балтичките земји) во регионот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе