Додик за амбасадорот на САД: Тие БиХ ја сметаат за своја окупирана територија

Српскиот член на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик по повод изјавата на амбасадорот на САД во БиХ Мајкл Марфи, кој ги изнесе програмските ставови на Вашингтон за БиХ, кажа дека „тие Босна и Херцеговина ја сметаат за своја окупирана или заземена територија, која треба да се прави само тоа што тие ќе го кажат“.

EPA-EFE

Додик за Радиотелевизија на Република Српска (РТРС) кажа дека „тие воведуваат санкции, кажуваат што и кој треба да прави. Кога кажуваме дека ќе ги решаваме сите прашања во БиХ во согласност со уставот, тие велат дека тоа е проблем“.

Додик истакна дека американскиот претставник за Западниот Балкан Габриел Ескобар јасно му кажал дека актуелната политика е поважна од уставот.

„Ескобар ми кажа да ги оставам уставот и законот, важни се политиките. Кога одбив, тогаш бев на удар на санкциите. Последиците по нашата економија не се мали. Како тоа ќе изгледа за некоја година, тешко е да се процени денес. Ова е тешко и интересно време, но да се зачува мирот е прашање на сите нас и нашите животи“, кажа српскиот член на Претседателството на БиХ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе