Додик: Нема да дадам согласност било чии трупи да дојдат во БиХ

Српскиот член на Претседателството на БиХ изјави денес дека, сè додека е дел од Претседателството, нема да даде согласност било чии воени трупи, ни на НАТО ни руски, да дојдат во Босна и Херцеговина.

EPA-EFE

Додик, реагирајќи на повикот на лидерот на бошњачката Партија за демократска акција Бакир Изетбеговиќ НАТО и ЕУФОР да го засилат присуството во БиХ, особено во областа на Брчко, кажа дека на Изетбеговиќ „сешто му се мота низ главата“.

„Тој управува со уставниот суд, судовите, а сега кулминацијата е дека управува со НАТО“, наведе Додик.

Оцени дека е болно размислувањето дека односот меѓу претставниците на конститутивните народи треба да го уредуваат воени сили.

Додик повтори дека било чии трупи, па ни 100.000 војници на НАТО, не можат да дојдат во БиХ без согласност на надлежните органи, а како што истакна, надлежниот орган за тоа е Претседателството.

„Колку што знам јас, сè уште седам во Претседателството и никогаш нема да дадам согласност било чии трупи, ни на НАТО ни руски, да дојдат тука“, порача Додик.

Тој смета дека БиХ е одамна пропадната земја бидејќи, како што наведе, е разделена и дека тоа ни Европа ни Америка не можат да го поправат.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Постоењето на еден отпорен, одржлив и правичен систем на храна е нешто што мора да биде столб на секоја агенда која има за цел за климатско ублажување или адаптација.

повеќе

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе