Додик: Косово е држава во обид, БиХ е невозможна држава во распаѓање

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик изјави дека Косово во Обединетите нации не добило никакво меѓународно признавање, како што Приштина тоа го очекувала од „толкувачот на светскиот поредок“.

EPA-EFE

Додик наведе дека тоа потврдува дека Косово е „само држава во обид, што и ќе остане, а БиХ е невозможна држава во распаѓање, што на сите им е јасно“.

„Јасно се виде и во Њујорк дека тие две насилно создадени творби, БиХ и Косово, не се субјекти на меѓународната политика и правото и јасно се покажува дека нивната позиција на меѓународната сцена е сè помала како што минува времето, што е судбината и на Црна Гора под Мило Ѓукановиќ на позицијата претседател“, кажа Додик за новинската агенција Срна.

Тој оцени дека средбата на претседавачот на Претседателството на БиХ Жељко Комшиќ со претседателката на Косово Вјоса Османи и црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ била „карикатурална“ и дека јасно покажува каква држава е БиХ „штом соговорници му се овие двајца ултрашовинисти“.

„На Османи не ѝ беше пречка за оваа средба со Комшиќ ни фактот што БиХ не го призна Косово, бидејќи ги обединува нескриената омраза кон Србите“, оцени Додик.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе