Додик: Јасно кажав дека во БиХ нема согласност за НАТО

Српскиот член и претседавач на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик кажа денес на Самитот на процесот на соработка во Југоисточна Европа во Анталија две нешта – дека во БиХ нема согласност за пат во НАТО и дека земјата долги години е под протекторат што ги оневозможува европските интеграции.

EPA-EFE

„Самата Европа има проблеми со тоа, бидејќи има земји кои не сакаат ЕУ да се прошири, но и се обидуваат и дури ги сопираат конкретните активности, пред сè Франција и Холандија. Разговаравме за сите тие искуства“, кажа Додик и додаде дека самитот во Анталија бил успешен.

Тој истакна дека на самитот било разговарано и за последиците на коронавирусот, наведувајќи дека и понатаму се потребни претпазливост и придржување до мерките, бидејќи пандемијата не е завршена.

Зборувајќи за состанокот со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, Додик наведе дека со него разговарал за инвестиции во Република Српска и Федерацијата БиХ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе