Додик им порача на Србите: Нема за нас живот на овие простори без независна држава (ВИДЕО)

Ако Уставниот суд на Босна и Херцеговина каже дека праксата која самиот ја создал е основа за донесување одлуки, тогаш Србите нема што да бараат во таква државна заедница, изјави српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик, коментирајќи ја одлуката на судот за законот за шумите на Република Српска.

EPA-EFE

Додик порача дека за Србите нема живот на тие простори ако немаат независна држава, а сè што се случува, меѓу другото и одлуката на Уставниот суд на БиХ покажува дека тоа е неопходно.

„Тие можат да направат каква сакаат пракса и тоа сè е подметнување на Србите од ЕУ и од Америка, дека треба да ги почитуваме Уставниот суд и БиХ“, истакна тој.

Истакна дека работата на Уставниот суд е да се бави со усогласеноста на законите со уставот на БиХ, а не да одлучува за сопственоста.

Кажа и дека ова е обид за грабање на сè што е во надлежност на Република Српска, укажувајќи дека тоа трае со години, и дека РС треба да отфрли сè што ѝ е наметнато и да се врати на изворниот Дејтонски договор.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе