Додик: БиХ нема да биде членка на НАТО

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави во Москва дека Република Српска е против членството на БиХ во НАТО.

EPA-EFE

„БиХ нема да биде членка на НАТО. Република Српска се противи на тоа од повеќе причини. И покрај претходните одлуки кои ги донесе БиХ, тие одлуки повеќе нема да ги спроведуваме“, кажа Додик за руската агенција РИА Новости.

Додик, кој вчера присуствуваше на Парадата на победата во Москва, за руската агенција кажа дека планира до крајот на годината повторно да ја посети Москва со намера да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин за да разговараат за сите аспекти на соработката.

„Во план е до крајот на годината повторно да ја посетам Москва и се надевам дека ќе биде можно да се сретнам со претседателот Путин. Ќе разговараме за сите аспекти на нашата соработка“, кажа Додик.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе