Коронавирус

Дневниот број на починати во Италија падна на 683, вкупно 7.500 мртви

Здравствените власти во Италија објавија пад на дневната бројка на смртни случаи од ковид-19, откако во вторникот бројката се зголеми. Земјата претрпе најголеми загуби од пандемијата во светот.

Италија неодамна со бројот на жртвите ја претекна Кина како епицентар на епидемијата. Во саботата дневниот број жртви стигна до рекордни 793, а во неделата и понеделникот падна, но во вторникот повторно се искачи.

Севкупно, бројот на потврдени случаи на ковид-19 денеска се искачи на 74.386, од 69.176 дена претходниот ден, соопшти Италијанската агенција за цивилна заштита.

Речиси целиот товар на епидемијата падна на северот на земјата, а медицинскиот систем да се бори да се справи со наглиот прилив на сериозно болни пациенти. Денеска градоначалникот на Бергамо, Џорџо Гори, рече дека болниците немаат ресурси ниту простор за да им помогнат на сите погодени, што значи дека некои заболени од ковид-19 умираат дома.

Шпанија денеска стана втората земја по Италија со најголем број починати од коронавирус, претекнувајќи ја Кина. Светската здравствена организација предупреди дека САД се во ризик да станат следниот епицентар на пандемијата, со оглед на ненадејниот пораст на тамошниот број на заразени.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе