Директорот на американскиот ЦДЦ: Маските можат да штитат подобро од вакцина против коронавирусот (ВИДЕО)

Роберт Редфилд, директорот на американскиот Институтот за превенција и контрола на болести (ЦДЦ), изјави вчера за време на сослушувањето во Сенатот дека маските можат да бидат подобра заштита отколку вакцина против коронавирусот.

EPA-EFE/Andrew Harnik

„Маските се најмоќното средство за заштита од коронавирусот и можеби може да обезбедат подобра заштита од вакцината. Имаме научни докази дека делуваат и тие се наша најдобра заштита, пренесе Си-ен-би-си.

„Би можел да одам дотаму да кажам дека оваа маска ми е поголема гаранција за заштита од коронавирусот отколку вакцината, бидејќи постои можност вакцината да не делува баш на мене“, рече Редфилд.

„Ако не добијам имунолошки одговор, вакцината нема да ме заштити", рече тој. „Оваа маска за лице ќе ме заштити“, рече Редфилд, држејќи во рака медицинска маска, и додаде дека Американците сè уште не носат маски до тој степен што би било доволно да се контролира бројот на заразени.

„Затоа апелирам до американската јавност да преземе одговорност, особено сите на возраст од 18 до 25 години, да носат маски и со тоа да придонесат да се стави пандемијата под контрола“, рече Редфилд.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/Andrew Harnik

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе