Ди Велт: Брисел е преполн со руски и кинески шпиони

Одделот за внатрешна безбедност на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) предупреди дека во Брисел работат стотици руски и кинески шпиони, пренесе денеска германскиот весник Ди Велт, цитирајќи европски дипломати.

Според овој извештај, ЕЕАС проценува дека во Брисел моментално дејствуваат околу 200 руски и 250 кинески разузнавачи.

Дипломатите се предупредени да избегнуваат одредени локации, меѓу кои и популарен ресторан и кафуле во близина на главната зграда на Европската комисија и седиштето на ЕЕАС.

Руските и кинеските разузнавачи главно работат во амбасадите и трговските мисии на своите земји, според овој извештај. 

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе