Девојката која го преживеа масакрот во училиштето во Паркленд изврши самоубиство

Сиднеј Аиело е девојката која го преживеала масакрот за време на Валентајн 2018 година во училиштето Паркленд, Флорида си го одземала животот минатата недела, пренесува Си-ен-ен.

Нејзината мајка Кара изјави дека девојчето страдало од чувство на вина по еден од најкрвавите напади во модерната американска историја во кој загинаа 17 лица.

Девојката по нападот била дијагностицирана со пострауматско стресно растројство (ПТСП).

Аиело беше во кампусот за време на нападот, но не и во зградата во која се случи нападот, вели нејзината мајка. Девојката матурирала неколку месеци откако Николас Круз, тогаш 19-годишник, уби 14 студенти и тројца професори.

Семејството на Медоу Полак, жртва на нападот, Сиднеј ја опишуваат како мила девојка. По повод смртта на поранешната ученичка, директорот на школото Стоунман Даглас Хај се обрати до вработените и учениците на школото.  

„Таа секогаш беше насмеана и зборлива“, ја опишува Аиело нејзиниот поранешен професор по историја.

Нападот на Паркланд се случи на 14 февруари 2018 година. Извршен од поранешниот студент Николас Круз, тогаш 19-годишен. Овој напад предизвика големи студентски протести ширум САД во кои учениците бараа да се ограничи купувањето на оружје.

 

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе