Девет мртви во нападот со комби во Торонто (ВИДЕО)

Девет луѓе загинаа а шеснаесет се повредени во канадскиот град Торонто откако комби се заби во пешаци, потврди полицијата. Возачот на комбито беше уапсен веднаш по нападот.

Канадскиот министер за јавна безбедност Ралф Годал не даде одговор за можните мотиви за нападот.

„Истрагата во моментов е во фаза во која немаме прецизни информации. Полицијата спроведува темелна истрага за да се утврди како и зошто сѐ се случи“, изјави Годал на прес-конференција.

Портпаролката на компанијата Рајдер систем, Клаудија Панфил, потврди дека напаѓаќот возел изнајмено комби на нивната фирма, како и дека соработуваат со властите во истрагата.

На социјалните мрежи се појави снимка од возачот, пред да биде уапсен, како држи пиштол вперен во полицајци.

Еден сведок за Си-ен-ен изјави дека возачот намерно ги целел пешаците.

„Намерно го направи тоа, сакаше сите да ги убие, луѓето паѓаа еден по еден“, кажа тој.

Тој додаде и дека имало доста постари лица на улицата, но дека во еден момент видел бебешка количка како лета во воздух.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе