Детали од книгата на внуката на Трамп: Му платил некому да го полага приемниот испит за него

Американскиот претседател Доналд Трамп платил некому да му го положи стандардизираниот приемен испит на факултет кога бил средношколец, пишува неговата внука во книга што треба да биде објавена следната недела.

Фото: ЕПА

Во книгата „Премногу и никогаш доволно: како моето семејство го создаде најопасниот човек во светот“ Мери Трамп пишува дека Трамп платил некому да положи САТ наместо него, приемниот испит што го користат повеќето американски универзитети, пишува Њујорк тајмс.

„Високата оценка што ја доби таа личност“, додава Мери Трамп, „му помогна на младиот г. Трамп подоцна да стекне признание за додипломски студии на престижната деловна школа Вартон на Универзитетот во Пенсилванија“, објави Њујорк тајмс цитирајќи делови од книгата.

Келиен Конвеј, виша советничка во Белата куќа, кога ја прашаа за книгата во вторникот им рече на новинарите дека станува збор за семејна работа.

„Тој не е нејзин пациент, тој ѝ е стрико“, рече Конвеј, очигледно мислејќи на дипломата за клиничка психологија на Мери Трамп. „Мислам дека семејните работи се семејни работи“.

Портпаролката на Белата куќа Кејли Мекенани во вторникот изјави: „Тоа е книга полна со невистини и тоа е тоа“.

Управниот одбор што го спроведува САТ-тестот не одговорил веднаш на барањето за коментар.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе

Време е да се слушнат мислењата на 30-те компании кои најдобро се справуваат со кризата.

повеќе

Мицкоски треба да побара собраниска расправа за односите со Бугарија или во перцепцијата на јавноста ќе биде изедначен со Заев. Лидерските средби не се институционална форма.

повеќе