„Еден од пет милиони“

Десетти протест во Белград, се приклучија и студентите (ВИДЕО)

На платото пред Филозофскиот факултет во Белград синоќа почна десеттиот протест „Еден од пет милиони“. Протестот продолжи со прошетка на граѓаните по главните градски улици, а беше поддржан и во други градови низ Србија.

На протестот се придружија студентите од Факултетот за политички науки, Факултетот за организациски науки, Сообраќајниот факултет, Електротехничкиот факултет, кои истакнаа дека дошле за да ги поддржат професорите и да укажат на проблемот со одливот на мозоци.

Од 8 декември протестите се организираат секоја сабота во Белград. На почетокот од организирањето на протестите, граѓаните побараа власта да престане со насилството врз неистомислениците и да се пронајдат лицата одговорни за нападот врз Борко Стефановиќ.

Барањата потоа се дополнуваа, а главното барање на протестите е оставка на Александар Вучиќ, претседателот на Србија и на владејачката Српска напредна партија, како и слободни и фер избори.

Во Грачаница, Брус, Александровац, Крагуевац, Пирот, Прокупље и Горни Милановац исто така се одржаа протести на граѓани незадоволни од власта.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе