Италија

Десетици загинати при падот на мостот Понте Моранди во Џенова (ВИДЕО)

Италијанската служба за брза помош потврди дека „десетици“ луѓе загинале по падот на мостот во близина на градот Џенова. Министерот за транспорт, Данило Тонинели го опиша инцидентот како „огромна трагедија“.

100 метри долгиот дел од автопатот А10 во пристанишниот град се урна во вторникот изутрина. За 11 лица е потврдено дека се загинати и се очекува бројот на жртвите да се зголеми. Околу 20 возила, наводно, биле на мостот за време на несреќата.

Мостот, познат како Понте Моранди, бил изграден во 1968 година, на истиот му била направена реконструкција во 2016 година.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе