„Историјата се повторува“

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците низ Европа, блокирани градови, судири со полицијата (ВИДЕО)

Десетици илјади луѓе протестираа вчера во Италија, Франција и Швајцарија против ковид-пропусниците, епидемиолошките мерки и вакцините.

EPA-EFE

Француската полиција соопшти дека на демонстрациите низ земјата кои се одржаа 14-та сабота по ред се собрале над 40.000 луѓе.

Илјадници демонстранти кои се противат на рестриктивните мерки дефилираа во швајцарските градови, а во Берн беа одржани и демонстрации. Сите собири беа мирни.

На главниот протест се собрале околу 3.000 луѓе во местото Раперсвил-Јонау на истокот на Швајцарија, а демонстрации имаше и во Лозана, Лугано и Баден.

Во Италија вчера и завчера протестираа илјадници луѓе против задолжителните ковид-пропусници кои сите вработени во земјата мора да ги имаат.

Мерката со која се погодени околу 23 милиони работници во приватниот и јавниот сектор во Италија беше воведена во петокот.

Критичарите на таканаречената зелена пропусница (доказ дека лицето е вакцинирано, има негативен ПЦР тест или прележало корона) наведуваат дека мерката е удар врз личните слободи, додека заговорниците тврдат дека овозможува понатамошно ублажување на мерките.

Во Милано вчера се собрале околу 15.000 луѓе, главно припадници на анархистичките организации, но и припадници на десничарските групи и партии, на неодобрен собир.

Во Рим се собраа антифашисти во знак на протест на дивеењето на десничарите минатата сабота во главниот италијански град.

„Денес историјата се повторува. Само што наместо гасни комори имаме вакцини“, беше една од пораките на протестите низ Италија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе