Денеска е Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа

Денеска, на Денот на победата над фашизмот, се одбележуваат 77 години од крајот на Втората светска војна, поради што низ Европа ќе има низа настани за да им се оддаде почит на жртвите на фашизмот и паднатите борци во војната. Денот на победата е празник што го одбележува предавањето на Германија во 1945 година, односно потпишувањето на капитулацијата.

Фото: ЕПА

Европските земји денеска го слават Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот, во спомен на почетокот на создавањето на Европската Унија (ЕУ) и крајот на Втората светска војна во Европа во 1945 година. Оваа година се одбележуваат 77 години од крајот на Втората светска војна и 72 години од покренувањето на иницијативата на Европската Унија.

Денот на победата во Европа е денот кога се слави формалното прифаќање на безусловното предавање на вооружените сили на Германија од страна на сојузниците од Втората светска војна, во вторник, 8 мај 1945 година. Русија и многу поранешни советски земји го слават на 9 мај, одбележувајќи го крајот на Втората светска војна во Европа.

Земјите од ЕУ и некои други европски земји го прославија Денот на победата над фашизмот на 8 мај, додека Русија и некои други земји го слават на 9 мај. Денот на победата над фашизмот се одбележува на денот кога нацистичка Германија ја потпиша капитулацијата во Втората светска војна во 1945 година.

На 9 мај, Русија организира традиционална воена парада на Црвениот плоштад во Москва, на која ќе бидат прикажани воените достигнувања.

Првпат беше инаугуриран во 15-те републики на Советскиот Сојуз, по потпишувањето на капитулацијата на Германија доцна во вечерните часови на 8 мај 1945 година (по полноќ, значи на 9 мај во Москва). Советската влада ја објави победата рано утрото на 9 мај по церемонијата на потпишување во Берлин.

Во Источна Германија, 8 мај беше одбележуван како Ден на ослободувањето од 1950 до 1966 година, а повторно беше прославен на 40-годишнината во 1985 година. Од 2002 г., германската држава Мекленбург-Западна Померанија го одбележа денот на комеморацијата познат како Ден на ослободување од националсоцијализмот и крај на Втората светска војна.

Ден на Европа

Во земјите на ЕУ, Денот на Европа е од посебно значење како ден кој означи пресвртница во односите меѓу европските земји и го отвори патот за создавање заедница на држави на тој континент.

Во Стразбур денеска ќе биде затворена Конференцијата за иднината на Европа, во присуство на претседателот на Франција, Емануел Макрон и претседателите на Европската комисија и на Европскиот парламент, Урсула фон дер Лаен и Роберта Мецола.

Францускиот претседател Макрон денеска во Германија ќе се сретне со канцеларот Олаф Шолц.

Денот на Европа е востановен во спомен на декларацијата на францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман од 1950 година, што се смета за прв официјален чекор во создавањето на ЕУ.

Декларацијата беше предлог до поранешните непријатели, Франција и Германија, да воспостават нова форма на соработка за војната во Европа никогаш повеќе да не се повтори.

Предлогот доведе до создавање на Европската заедница за јаглен и челик во 1951 година, претходник на Европската економска заедница, односно денешната ЕУ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе