Денес одлука за статусот на Украина околу влегувањето во ЕУ

Лидерите на Франција, Германија и Италија вчера, во посета на Киев, ги поддржаа напорите на Украина да се приклучи во Европската Унија.

Фото: ЕПА

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека сите четворица лидери ја поддржуваат идејата на Украина да ѝ се додели статусот на кандидат за членство во ЕУ.

Денес Европската комисија треба да донесе одлука за статусот на Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски посетата на лидерите на Франција, Германија, Италија и Романија во Киев ја опиша како „историски ден“ за неговата земја.

„Украина ужива во поддршката на четири моќни европски земји“, рече тој во своето вечерно видеообраќање, додавајќи дека Украина сега е поблизу до Европската Унија од кога било од нејзината независност.

Макрон рече и дека е подготвен да патува во Москва на разговор со рускиот претседател Владимир Путин под одредени услови.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе