Денес одлука за статусот на Украина околу влегувањето во ЕУ

Лидерите на Франција, Германија и Италија вчера, во посета на Киев, ги поддржаа напорите на Украина да се приклучи во Европската Унија.

Фото: ЕПА

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека сите четворица лидери ја поддржуваат идејата на Украина да ѝ се додели статусот на кандидат за членство во ЕУ.

Денес Европската комисија треба да донесе одлука за статусот на Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски посетата на лидерите на Франција, Германија, Италија и Романија во Киев ја опиша како „историски ден“ за неговата земја.

„Украина ужива во поддршката на четири моќни европски земји“, рече тој во своето вечерно видеообраќање, додавајќи дека Украина сега е поблизу до Европската Унија од кога било од нејзината независност.

Макрон рече и дека е подготвен да патува во Москва на разговор со рускиот претседател Владимир Путин под одредени услови.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе