Денес нема да има извоз на жито од украинските црноморски пристаништа

Координативниот центар во Истанбул соопшти дека не очекува денеска бродовите со жито да ги напуштат црноморските пристаништа во Украина.

Фото: ЕПА

Во понеделникот бродот Разони ја пренесе првата пратка со жито од Украина откако Русија ја започна инвазијата. Тој пристигна во Истанбул во вторникот вечерта, а потоа се упати кон пристаништето Триполи во Либан, пишува Си-ен-ен.

По посредништво на ОН, на Украина конечно ѝ беше дозволено да извезува житарки од пристаништето во Одеса, откако руската повеќемесечна блокада на пристаништето ја влоши глобалната прехранбена криза.

Уште 17 бродови натоварени со жито чекаат дозвола да ја напуштат Украина, изјави украинскиот министер за инфраструктура Олександр Кубраков.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе