Денес би можела да падне косовската влада (ВИДЕО)

Вонредната седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа за доверба на актуелниот премиер Аљбин Курти се одржува денес.

Седницата се одржува без присуство на медиумите и гости поради пандемијата на коронавирусот.

Просториите на собраниската сала се дезинфицирани, пратениците при влегувањето во салата биле прегледани и седат на пропишаната одалеченост, пишува приштински Љајми.

Вонредната седница беше свикана на барање на 44 пратеници на Демократскиот сојуз на Косово, членка на владејачката коалиција, и дел од опозицијата.

Амбасадорите на Франција и Германија во Приштина вчера побараа од ДСК да се откаже од барањето за уривање на владата на Курти поради кризата предизвикана од вирусот.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе