Демонстрантите во Киев пак ги нападнале полицајците, и покрај прогласувањето примирје (ФОТО+ВИДЕО)

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале безбедносните сили, истуркувајќи ги од Плоштадот на независноста.

 

Полицијата известува дека повеќе од 20 полицајци се повредени со снајперски оган, додека се бореле да ја контролираат триилјадната толпа.

Демонстрантите утрово фрлале камења и молотови коктели кон полицијата во новото избувнување насилство, и покрај тоа што е прогласен ден на жалост, во знак на почит кон 28-те луѓе што загинаа во немирите.

Според неофицијални информации, денеска има и нови загинати.

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе