„Дама слобода“

Демонстрантите во Хонг Конг поставија статуа висока три метри (ФОТО+ВИДЕО)

Демонстрантите во Хонг Конг поставија денес на ридот Лавја карпа статуа која ја нарекоа „Дама слобода“, пред денешните протести во тој град.

Статуата, која претставува жена висока три метри, со гас-маска, шлем и заштитни очила, била довлечена во текот на ноќта на ридот висок 500 метри, и покрај силното невреме.

Статуата во рацете држи црн транспарент на кој пишува „Револуцијата на нашето време, ослободете го Хонг Конг“ и ја претставува жената за која демонстрантите тврдат дека била погодена во око за време на протестите од проектил испукан од полицијата, пренесува Ројтерс.

Наислните протести ескалираа откако лидерката на кинескиот град-држава Кери Лам, по повеќе од 50 години, воведе закон за вонредни ситуации од колонијалното време, со кое е забрането носење маски за лице, за да ги задуши повеќемесечните протести.

Протестите во Хонг Конг почнаа во јуни поради спорниот предлог-закон кој дозволуваше екстрадиција на осомничените во Кина, каде, како што сметаат противниците на актот, не би имале фер судење.

Подоцна тие ги проширија барањата на повисоко ниво на демократија и помало влијание на Пекинг врз внатрешните работи на автономната провинција.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе