Втора ноќ демонстрации

Демонстрантите се обидуваат да упаднат во парламентот во Бејрут, избувна пожар (ВИДЕО)

Пожар избувна во близина на парламентот во Бејрут, каде што демонстрантите и полицијата се судрија втора вечер по ред.

Фото: ЕПА

Полицијата фрли солзавец, а демонстрантите, кои бараат оставка од владата, фрлаат камења кон полицајците.

Откако синоќа се обидоа да влезат во парламентот, демонстрантите денеска се вратија на улиците, овојпат со проектили кон безбедносните службеници распоредени да ја заштитат зградата на владата.

На видеоснимките се гледа како демонстрантите ги уриваат барикадите во близина на парламентот и со чатали фрлаат предмети.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе