Либан

Демонстранти пробаа да влезат во парламентот во Бејрут, полицијата им пушти солзавец (ВИДЕО)

Огромна толпа се собра во близина на зградата на парламентот во Либан, обвинувајќи ја владата за масовната експлозија на амониум нитрат. Полицијата возврати со солзавец откако демонстрантите фрлаа камења и се обидоа да ги скршат оградите.

На снимките во живо од улиците се гледа дека полицијата вооружена со штитови граба напред за да ги растера толпите од пред зградата на парламентот, додека солзавец го преплавува воздухот. Демонстрантите, претежно маскирани за да се заштитат од ковид-19, фрлаат камења и предмети директно кон безбедносните сили - некои од нив веднаш ги враќаат проектилите - и одбиваат да заминат.

Илјадници луѓе се собраа на плоштадот Маченици во Бејрут, веднаш до зградата на парламентот.

Видеоснимките покажуваат дека повеќе демонстранти домаршираа таму од Мар Михаел, една од најпогодените области од експлозијата. Демонстрантите повикуваат владата да даде оставка.

Амониум нитратот што предизвика огромна експлозија во Бејрут во средата во моментов се истражува, но многумина веруваат дека тоа е резултат на небрежност, бидејќи високоексплозивната хемикалија, донесена од руски брод, се чувала во пристаништето шест години без никаков надзор или мерки за безбедност.

 

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе