13-та недела протести

Демонстрант со разнесена рака на денешниот марш на „жолтите елеци“ во Париз (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На еден од демонстрантите на движењето „Жолти елеци“ му бил разнесен дел од раката со граната за време на денешните демонстрации во Париз.

Лекари го опколиле повредениот човек и му даваат брза помош на местото на настанот.

Неколку демонстранти се обиделе насилно да се пробијат низ дрвените бариери пред Националното собрание, јави францускиот новинар Клемент Лано.

Француската полиција фрлила солзавец меѓу демонстрантите откако избувнаа судири на градските улици во тринаесеттата недела демонстрации.

На снимките што се споделуваат на социјалните медиуми се гледа дека демонстрантот посегнува и удира полицаец во лице, поради што полицијата почнува да ги напаѓа демонстрантите и да ги удира со пендреци.

Други снимки од демонстрациите во саботата во Париз покажуваат облаци од солзавец испуштен од полицијата во обид да ги растера толпите.

Вознемирувачко видео:

 

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе