Демонстрант претепан во Белград: „Полицијата шибаше кого ќе стигнеше“ (ВИДЕО)

Белградската полиција синоќа околу 22:30 часот тргна во интервенција против граѓаните што се обидоа да влезат во Собранието за време на масовниот протест против Александар Вучиќ.

Повеќе лица се повредени и уапсени во интервенцијата, јави Нова.рс, а еден од повредените раскажа што се случило.

„Стоев пред нив и ги прашав - луѓе, дали за ова ве плаќаат, да го тепате својот народ? Тогаш нагрнаа од тука и почнаа да шибаат кого ќе стигнат. Ме дограбија мене... Сè е во ред“, рече еден од тепаните демонстранти.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе