„Постои можност да ја загрозил националната безбедност“

Демократите сакаат да ги слушнат и разговорите на Трамп со Путин и други лидери

Американскиот Конгрес е одлучен во намерата да добие пристап до разговорите помеѓу американскиот претседател и рускиот претседател Владимир Путин и другите светски лидери.

Ова денеска го изјави претседателот на Комисијата за разузнавачки работи на Претставничкиот дом, Адам Шиф. Шиф, кој е демократ, додаде дека Конгресот е загрижен дека Трамп можеби ја загрозил американската национална безбедност, пренесува Ројтерс.

„Мислам дека е најголема потребата да ја заштитиме националната безбедност на САД и да видиме дали во разговорите со другите светски лидери, особено со Путин, претседателот ја загрозил нашата безбедност на начин на кој мислел дека ќе му донесе лична корист во (претседателската) кампања“, рече Шиф за Ен-би-си.

Белата куќа вовела сериозни ограничувања во пристапот со записниците од разговорите на претседателот Трамп со странските лидери, вклучувајќи ги Путин и саудискиот принц Мохамед бин Салман, изјави претходно неименуван поранешен функционер на Белата куќа.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека Москва се надева дека записниците на разговорите меѓу рускиот и американскиот претседател нема да бидат објавени.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе