Обврзувачко барање

Демократите од Белата куќа ги бараат документите поврзани со притисокот на Трамп врз Украина

Пратениците од редовите на демократите кои во Претставничкиот дом на Конгресот на САД ја почнаа постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп соопштија дека во петок ќе ѝ испратат обврзувачко барање на Белата куќа за доставување на сите документи поврзани со Трамповиот притисок врз Украина да го истражи неговиот потенцијален ривал на изборите Џозеф Бајден.

Претседателот на одборот на Претставничкиот дом за надзор и реформа Илајџа Каминс им напиша денес во белешка на членовите на тој одбор дека таквиот потег е неопходен бидејќи Белата куќа ги игнорирала бројните барања за доставување информации.

По „јасните и итни предупредувања“ кои на Конгресот му ги достави главниот инспектор за разузнавачката заедница, одборот „нема избор освен да го издаде овој обврзувачки налог“, кажа Каминс.

Обврзувачкото барање е упатено до вршителот на должноста шеф на Трамповиот кабинет Мик Малвејни, а од Белата куќа се бара доставување 13 посебни групи документи поврзани со телефонскиот разговор на Трамп и украинскиот претседател Володимир Зеленски на 25 јули и поврзани прашања.

Во тој разговор, кој е во центарот на истрагата против американскиот претседател во Претставничкиот дом, Трамп вршел притисок врз Зеленски да почне истрага против можниот кандидат на демократите на изборите следната година Џозеф Бајден, односно да истражи дали тој, како потпретседател на САД, ја прекинал истрагата на украинскиот обвинител за гасната компанија Бурисма во чиј управен одбор тогаш бил неговиот син Хантер Бајден.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе