Делови од Сиднеј во карантин откако е откриено ново жариште

Властите во Сиднеј, Австралија, наредија делови од градот да се затворат во петокот, откако во источните предградија на градот се појави кластер на заразени лица кој порасна на 65 случаи.

EPA-EFE/JOEL CARRETT

Жителите на четири градски населби и луѓето кои работат во нив мора да останат дома освен ако „не е апсолутно неопходно“, рече премиерката на Нов Јужен Велс, Гладис Бериџиклијан, по објавата дека здравствените власти регистрирале 22 нови случаи од последниот извештај.

Важни причини за напуштање на домот се одење на работа или образование, во набавки, здравствена заштита или вежбање на отворено.

Здравствената службеничка Кери Шант вели дека е наложено да се остане дома за да им се олесни на властите потрагата на нови инфекции.

Државата Нов Јужен Велс регистрираше 5.507 случаи на инфекција и 56 смртни случаи од избувнувањето на пандемијата. Во моментов, 56 лица се лекуваат од ковид-19, а едно лице е на интензивна нега.

Австралија досега успеа да ја задржи пандемијата под контрола со примена на многу строги мерки, вклучително и затворање на меѓународните граници од март 2020 година со неколку исклучоци.

Земјата вкупно имала над 30.400 случаи на инфекција и 910 смртни случаи од почетокот на пандемијата.

Но, сè повеќе се критиките за бавното темпо на вакцинирање и сè повеќе реакции има за затворените граници. Австралиската влада објави дека не очекува обнова на меѓународните патувања до 2022 година.

До четврток вкупно биле дадени нешто помалку од 7 милиони дози вакцини во земјата со 25 милиони жители.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/JOEL CARRETT

Западот може да му послужи на остатокот од светот како изложба на ужасни и очигледно неуспешни идеи, меѓу кои се и комунизмот, фашизмот, нацизмот, феминизмот, анархизмот и, во последно време, либерализмот.

повеќе

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе