Делегација на талибанците престојува во дводневна посета на Кина

Деветчлена талибанска делегација е во дводневна посета на Кина, каде што се состанаа со министерот за надворешни работи за да разговараат за мировниот процес и безбедносните прашања, изјави денеска портпаролот на групата.

Фото: ЕПА

„На состаноците се разговараше за политиката, економијата и прашањата поврзани со безбедноста на двете земји, како и за моменталната состојба во Авганистан и мировниот процес“, напиша портпаролот на талибанците, Мохамад Наем, на Твитер.

Безбедноста во Авганистан, со кој Кина дели граница, брзо се влошува, бидејќи САД ги повлекуваат своите војници.

Талибанците почнаа серија офанзиви, окупирајќи ги областите и граничните премини низ целата земја, сѐ додека не беше постигнат значителен напредок во мировните преговори во престолнината на Катар.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе