Делегација на талибанците престојува во дводневна посета на Кина

Деветчлена талибанска делегација е во дводневна посета на Кина, каде што се состанаа со министерот за надворешни работи за да разговараат за мировниот процес и безбедносните прашања, изјави денеска портпаролот на групата.

Фото: ЕПА

„На состаноците се разговараше за политиката, економијата и прашањата поврзани со безбедноста на двете земји, како и за моменталната состојба во Авганистан и мировниот процес“, напиша портпаролот на талибанците, Мохамад Наем, на Твитер.

Безбедноста во Авганистан, со кој Кина дели граница, брзо се влошува, бидејќи САД ги повлекуваат своите војници.

Талибанците почнаа серија офанзиви, окупирајќи ги областите и граничните премини низ целата земја, сѐ додека не беше постигнат значителен напредок во мировните преговори во престолнината на Катар.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе