СРПСКА ПОЛИТИКА

Дали Балканот станува тампон-зона за бегалците?

И покрај тоа што премиерите на Србија, Бугарија и Романија - Александар Вучиќ, Бојко Борисов и Виктор Понта - по саботниот состанок во Софија изјавија дека нема да дозволат тие земји да станат „тампон-зони“ за бегалците, некои германски медиуми по самитот во Брисел во неделата истакнуваат дека Европската Унија токму тоа го прави од Балканот, вели српска Политика

Во анализата на акциониот план што во Брисел го усвоија лидерите на 10 земји-членки на ЕУ и на три балкански кандидати, берлинскиот левичарски весник „Тагесцајтунг“ посочува дека Балканот ќе ја плати цената на европската политика на одвраќање на бегалците.

„Балканот ќе стане транзитна зона во која 'легитимните' бегалци ќе бидат одвојувани од оние што немаат шанси за добивање азил и кои подоцна ќе бидат депортирани“, критикува дописникот на „Тагесцајтунг“ од Брисел Ерик Бонзе, додавајќи дека „наместо на бегалците да им се дозволи да поминат од една во друга земја, како што правеа до сега, балканските земји сега ќе мора да ги чуваат во т.н. жешки точки“.

„Тагесцајтунг“, кој често е критички настроен кон германската влада, укажува дека и покрај циничното отворање кон турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и германската канцеларка Ангела Меркел не успеале да го запрат приливот на бегалците, па сега балканските држави се принудени да ја вршат „валканата работа“.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе