Дачиќ: Уште една земја веројатно ќе го повлече признавањето на Косово

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека во понеделник на 21 јануари уште една земја би можела да го повлече признавањето на независноста на Косово, пренесува Б92.

Наведувајќи дека Белград успеал да го врати прашањето на Косово како „главна тема на дневниот ред“, Дачиќ кажа дека министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, за време на вчерашната посета на претседателот на таа земја Владимир Путин на Србија, кажал дека за Белград е „историски успех 12 земји да го повлечат признавањето на Косово“.

„На сите ни е познато дека ни бараа да направиме суспензија на нашите активности на шест месеци, а тие да ги суспендираат царините што ги воведоа. Дали тоа важи и за Америка дека таа ќе престане да лобира? На Советот за безбедност кажаа „ги повикуваме сите земји да ја признаат независноста на Косово“. Ние на сето тоа не се сложивме и продолжуваме со нашата работа. Утре ги продолжуваме понатамошните преговори, понеделник е денот кога може да се очекува уште една земја да го повлече признавањето“, кажа Дачиќ.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе