По депортацијата на најдобриот тенисер

Дачиќ: Тиранија на политиката врз Ѓоковиќ, не дојде тој во Австралија како слеп патник

Претседателот на Народното собрание и Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, денеска изјави дека во случајот со депортацијата на Новак Ѓоковиќ од Австралија, „доминираше политичката волја, односно политичките одлуки, над законските прописи и спортот“.

Фото: ЕПА

„Новак не дојде сам во Австралија, доби виза, не ја наметнуваше својата волја. Вака не се однесува со човек, а камоли со светски гигант како него. Тој е и носител на дипломатски пасош, што австралиските домаќини мораа да го имаат предвид“, изјави Дачиќ за ТВ Пинк, наведувајќи дека Новак е морален победник.

Дачиќ изјави дека никој не го оспорува правото на Австралија да не пушта никого во земјата без образложение, но, како што рече, тоа се случува со ситни крадци, ловокрадци, криминалци, политички неистомисленици, а на спортист ова никогаш му се нема случено.

„Принципиелно гледано, ова е пораз на правото, пораз на човековите права, пред една тиранија на политиката“, истакна Дачиќ.

Како што изјави, „ова е срам за австралиската држава, Новак не отиде таму како слеп патник, човекот доби виза“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе