„Потребен е договор“

Дачиќ: Празни се приказните дека сѐ е готово околу Косово

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денес околу тврдењата дека во Приштина се разгледува демаркација со Србија, кажа дека тоа не може да се прави еднострано, туку дека е потребен договор.

„Нема дилеми дека сакаме постигнување компромисно решение. Дијалогот ќе продолжи во септември“, кажа Дачиќ на прес-конференција.

„Каква демаркација, добро знаете дека постои административна линија која речиси 20 години ја контролира КФОР“, кажа Дачиќ.

Тој додаде дека ако косовските функционети мислат дека компромисно решение е припојување на Прешево, Бујановац и Медвеѓа на Косово, тие воопшто не ја разбираат ситуацијата во која се наоѓаат.

Околу тврдењата дека сѐ е готово и завршено во врска со Косово, Дачиќ кажа дека тоа се „празни приказни“.

„Го сакаме најмалку лошото решение за сите“, кажа шефот на српската дипломатија.

На прашањето на новинарите за евентуален референдум за Косово, Дачиќ кажа: „Далеку отидовте“.

„Се наоѓаме на крајот на ова преговарачко поглавје и во потрага сме по креативно решение, како што би кажала американската администрација“, кажа српскиот министер.

Република Македонија е мала држава на Балканот чија основна цел е опстанокот во меѓународните односи и грижа за благосостојбата на сопствените граѓани.

повеќе

Заев побара од дипломатите да се воздржуваат од активности меѓу гласачите спроти референдумот, а онаа од поддржувачите не му пречи.

повеќе

Македонија по оваа авантура нема каде да се врати и единствениот пат по кој треба да тргне е патот на внатрешно реформирање и интраетничко помирување и обединување.

повеќе