Српскиот министер за надворешни работи

Дачиќ: Гана го повлече признавањето на Косово

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ утрово за ТВ Прва изјави дека Гана го повлекла признавањето на независноста на Косово.

Гана е 16-та земја што го повлекла признавањето на Косово од јануари 2012 година.

Дачиќ рече дека изминатиов викенд пристигнала нота од Министерството за надворешни работи на Гана во која се наведува дека земјата го повлекува признавањето на Косово.

„Тоа е најголемата земја досега што го сторила тоа, со население од 30 милиони, три пати поголема од Србија. Гана ѝ беше традиционален пријател и на Југославија“, рече Дачиќ.

Тој додаде дека до крајот на годинава очекува уште повеќе повлекувања на признавањето на поранешната српска покраина како посебна држава.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе