Српскиот министер за надворешни работи

Дачиќ: Гана го повлече признавањето на Косово

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ утрово за ТВ Прва изјави дека Гана го повлекла признавањето на независноста на Косово.

Гана е 16-та земја што го повлекла признавањето на Косово од јануари 2012 година.

Дачиќ рече дека изминатиов викенд пристигнала нота од Министерството за надворешни работи на Гана во која се наведува дека земјата го повлекува признавањето на Косово.

„Тоа е најголемата земја досега што го сторила тоа, со население од 30 милиони, три пати поголема од Србија. Гана ѝ беше традиционален пријател и на Југославија“, рече Дачиќ.

Тој додаде дека до крајот на годинава очекува уште повеќе повлекувања на признавањето на поранешната српска покраина како посебна држава.

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе