Црногорскиот премиер: И Мило ќе оди во затвор ако има докази (ВИДЕО)

Премиерот на Црна Гора Здравко Кривокапиќ во интервју за НИН изјави дека претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ ќе биде процесиран по закон ако има докази или, како што наведе, ако се „најде во материјалите до кои порано или подоцна ќе се дојде“.

EPA-EFE

Зборувајќи за својата изјава дека претседателот на Црна Гора Ѓукановиќ и неговиот српски колега Александар Вучиќ почесто се сретнувале отколку тој со својот кум, Кривокапиќ истакна дека поради тоа доживеал медиумски линч.

„Нормално дека зборував за нивните јавни средби, кои не ги следеа односите на Црна Гора и Србија и тоа ќе мора да се менува. Колку што успеав да следам од медиумите, Вучиќ никогаш не зборувал за Ѓукановиќ, кого го познавал толку години, онака како што зборува за мене, а со мене не прозборел ни збор“, истакна новиот црногорски премиер.

На прашањето околу борбата против корупцијата и криминалот, која е најавена како приоритет на новата владата на Црна Гора и Мило Ѓукановиќ, Кривокапиќ кажа дека Ѓукановиќ ќе биде процесиран по закон „ако се најде во материјалите до кои порано или подоцна ќе се дојде“.

„Намерата на оваа влада не е реваншизам ниту лов на луѓе. Нашата цел е правна држава во која сите ќе бидат еднакви пред законот и за кои ќе важат законите“, истакна тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе