Црногорската полиција на улица, најдени преку еден тон кокаин (ВИДЕО)

Во Подгорица синоќа во полициска акција е запленето рекордно количество дрога, околу тон и пол кокаин.

EPA-EFE

„Две лица се уапсени во акција на полицијата во која синоќа беше запленет повеќе од еден тон кокаин“, соопштено е на официјалниот профил на црногорската полиција. Дрогата, се додава, е запленета во магацин во Зета, а се наоѓала во пратка банани.

„Полицијата заплени 1.205 пакувања опојни дроги во местото Мојановиќи во Зета со вкупна тежина од преку еден тон. Дрогата е најдена во пратка банани. Две лица се лишени од слобода“, соопшти полицијата.

Подгоричките медиуми јавуваат дека е запленет над тон и пол кокаин.

Поради акцијата во која е запленето најголемо количество дрога кога било во Црна Гора синоќа биле блокирани улици во Подгорица од страна на полицијата.

„Им честитам на директорот, менаџментот и службениците на управата на полицијата и царината во историската заплена на кокаин. Го правиме тоа што го ветивме. Црна Гора нема да биде земја на криминал“, порача црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе