Црна Гора повторно на нозе, низ земјата се слави изборот на новата влада (ВИДЕО)

По изгласувањето на новата влада, во Црна Гора се слави. Луѓето излегоа на улиците со знамиња, од автомобилите се свири, а има и огномети.

EPA-EFE

По тридневното заседавање и три месеци од изборите во Црна Гора, изгласана е нова влада со премиерот Здравко Кривокапиќ на чело. За изборот на новата влада гласа 41 пратеник, против беа 28 и еден беше воздржан.

Кривокапиќ по расправата во завршниот збор кажа дека новата влада нема да биде слуга на никого, дека ќе го слуша гласот на граѓаните и дека ќе трае четири години.

Владата има дванаесет министри и еден потпретседател, лидерот на Граѓанското движење УРА Дритан Абазовиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе