Црна Гора ја забрани српската телевизија Хепи поради Шешељ

Советот на Агенцијата за електронски медиуми на Црна Гора (АЕМ) донесе утринава одлука на шест месеци да го забрани емитувањето на одделни емисии на српската телевизија Хепи.

EPA-EFE

Неофицијално, за Вијести е потврдено дека одлуката е донесена на денешната седница на Советот на АЕМ. Се очекува официјално соопштение.

На телевизијата Хепи, која има национална фреквенција во Србија, лидерот на Српската радикална партија Војислав Шешељ е редовен гостин и на почетокот на годината ги навредуваше припадниците на црногорскиот народ.

Поради навредите забрана за емитување на таа телевизија побараа бројни политички партии и невладиниот сектор во Црна Гора, а најавени се и тужби.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе