Чикаго: Шестмина убиени во пукање на парада на Денот на независноста (ВИДЕО)

Шест лица загинаа, а повеќе од 20 се ранети во пукање на парадата на Денот на независноста на 4 јули во богатото предградие на Чикаго, Хајленд Парк, соопштија официјални лица.

Фото: ЕПА

Парадата беше прекината по десет минути, кога се слушнаа истрели и настана паника.

Официјални лица на прес-конференција соопштија дека шест лица загинале, а 24 се пренесени во болница, а на местото на настанот била пронајдена пушка.

Полицијата ѝ порача на толпата да се разотиде и дека локацијата не е безбедна.

Новинар на Чикаго Сан тајмс тврди дека видел „три крвави тела покриени со ќебиња“ и најмалку пет ранети луѓе на местото на настанот.

Еден од очевидците изјавил дека слушнал околу 20 последователни истрели и поради тоа оценил дека „не може да биде пиштол или пушка“.

На парадата имаше силно полициско обезбедување и неколку противпожарни возила.

Локалната полиција соопшти дека подоцна ќе даде повеќе информации.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе