Случајот што предизвика меѓународна огорченост и протести низ целата земја

Четири смртни казни за мажот кој го силуваше и уби шестгодишното девојче Заинаб Ансари

Обвинетиот доби четири смртни казни за силување и убиство на шестгодишно девојче Заинаб Ансари што го шокираше Пакистан минатиот месец, пренесе Индепендент.

Имран Али (24) е исто така поврзан и со убиства и сексуални напади на други девојки во регионот од страна на полицијата.

Заинаб Ансари била киднапирана, сексуално нападната и убиена во градот Касур, што се наоѓа во регионот Пунџаб.

Судските докази што го поврзуваат Али со убиството на девојчето биле презентирана во судот и сведоци сведочеле против него.

Тој доби смртни казни за киднапирање, силување, убиство и терористички чин, според извештаите, како и доживотна казна за содомија.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе