Чешкиот претседател Земан повеќе не е на интензивна нега

Чешкиот претседател Милош Земан е префрлен од одделението за интензивна нега во болничко одделение, соопшти во четвртокот Централната воена болница.

Фото: ЕПА

„Третманот, особено сложената нутриционистичка терапија, која се спроведуваше на интензивна нега, резултираше со подобрување на клиничката слика на претседателот Земан. Денеска претседателот е префрлен на болничко одделение“, се вели во соопштението на болницата.

Земан (77) е примен на одделот за интензивна нега на 10 октомври.

Според лекарите од болницата, тој бил хоспитализиран поради компликации на една од неговите хронични болести, но деталите за дијагнозата не се познати.

Земан има клучна обврска да даде мандат за формирање влада по парламентарните избори на почетокот на октомври на кои либерално-конзервативните опозициски партии освоија мнозинство места во Претставничкиот дом, 108 од вкупно 200 места.

Земан, наклонет кон досегашниот премиер Андреј Бабиш, еден од најбогатите Чеси, еден ден по изборите заврши во болница.

Чешките партии од центарот и од десниот центар во понеделникот постигнаа договор за формирање мнозинска коалициска влада. Партиите собрани во двете коалиции освоија 108 од 200-те места во Долниот дом на парламентот на изборите на 8 и 9 октомври, победувајќи го премиерот Андреј Бабиш, чии клучни сојузници не влегоа во парламентот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе